Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni

• 2023-03-09 10:31:33
  • Szkoła podstawowa, Uroczystości

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu...”

Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni

Tak rozpoczyna się preambuła do ustawy z 2011r., na mocy której  1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji    w naszej szkole odbyła się prelekcja, którą wygłosiła Pani Ewa Jankowska. Przedstawiła zebranym losy żołnierzy armii polskiej, którzy nie złożyli broni w 1945r. i postanowili walczyć przeciw komunistom o wolną Polskę. Poznaliśmy historię Danuty Siedzikówny ps. Inka oraz bohaterów z sąsiedniej gminy Choczewo  kpt. Antoniego Rymszy ps. Maks i jego żony Aldony. Na zakończenie obejrzeliśmy film o losach Witolda Pileckiego, którego historia pokazuje jak traktowano po wojnie bohaterów, którzy walczyli podczas II wojny  światowej o wolną Polskę.