W dniach 30 maja – 4 czerwca 2022 r. uczestniczyliśmy w wycieczce szkolnej po Roztoczu i jego okolicach. Wycieczkę zapamiętamy jako fajnie spędzony czas w połączeniu z poszerzeniem naszej wiedzy o naszym pięknym kraju.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy Kazimierz Dolny z jego urokliwymi zabytkami – wdrapaliśmy się na Górę Trzech Krzyży, basztę i ruiny zamkowe. Przy słynnej studni zrobiliśmy pamiątkową fotkę, po czym czekał nas rejs stateczkiem wycieczkowym po Wiśle. Udaliśmy się również do miejscowości Bochotnica, by zdobyć wzgórze z ruinami zamku Esterki. Towarzyszyły nam legendy związane z okolicą, których główna bohaterką była wspomniana Esterka. Niestety, ukrytego przez nią w dawnych czasach skarbu nie udało nam się odnaleźć.
Drugiego dnia uzbrojeni w przewodnika zdobywaliśmy Lublin. Zwiedziliśmy najważniejsze obiekty związane z wielokulturowym dziedzictwem ,,Stolicy południowo – wschodniej Polski”. Spacerowaliśmy Traktem Królewskim, podziwialiśmy stare miasto z zamkiem i fragmentami XIV wiecznych murów obronnych. Urzekła nas kaplica zamkowa pod wezwaniem Świętej Trójcy, która swoimi malowidłami stanowi unikatową syntezę kultur Wschodu i Zachodu. Nasz czas pobytu na zamku zbiegł się z czasową wystawą pod tytułem: ,,Tamara Łempicka – kobieta w podróży” , która pozwoliła nam się przenieść w lata 20 i 30 ubiegłego stulecia. Odwiedziliśmy jeszcze Bramę Krakowską i Grodzką oraz ratusz, a następnie udaliśmy się na warsztaty do Regionalnego Muzeum Cebularza, gdzie nie tylko poznaliśmy historię tego regionalnego przysmaku, ale również uczestniczyliśmy w jego wykonaniu od podstaw. Wieczorem zajrzeliśmy na Plac Litewski, podziwiając super nowoczesną fontannę multimedialną. Gwoździem programu w tym dniu była wieczorna gra terenowa po Starym Mieście, która wzbudziła mnóstwo radości i emocji.
Kolejny dzień upłynął nam pod znakiem ,,Miasta Idealnego” – zwiedzaliśmy Zamość – Padwę Północy, Perłę Polskiego Renesansu , miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerowaliśmy po Starym Mieście, obejrzeliśmy najważniejsze zabytki, zachwycaliśmy się wspaniałym ratuszem i kolorowymi kamienicami. Następnie obejrzeliśmy ciekawą rekonstrukcję multimedialną oraz eksponaty w Muzeum Fortyfikacji i Broni ARSENAŁ. W drodze powrotnej do miejsca zakwaterowania pojechaliśmy poszukać i posłuchać czy w Strzebrzeszynie rzeczywiście chrząszcz brzmi w trzcinie. Chrząszcz został przez nas znaleziony, w jego obecności zjedliśmy smaczne lody i udaliśmy się do Zwierzyńca. Tu zachwyciła nas kaplica na wodzie, która powstała na życzenie królowej Marysieńki.
Czwarty dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Zamojskich w Kozłówce. Zauroczył nas najpierw XVIII wieczny zespół pałacowo – parkowo a następnie przebogate wyposażenie pałacu. W dalszej części dnia odwiedziliśmy Majdanek – muzeum na miejscu dawnego obozu koncentracyjnego z czasów II wojny światowej. W miejscu składowania prochów w obozie, gospodarze naszych klas zapalili znicze oraz uczciliśmy pamięć pomordowanych minutą ciszy. Na koniec czekał nas spacer oszklonymi tarasami Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Ostatni dzień naszej wycieczki to wizyta w Sandomierzu. Weszliśmy na Bramę Opatowską, podziwialiśmy rynek ze wspaniałym renesansowym ratuszem, odwiedziliśmy rzeźbę zakotwiczoną w niebo i Ucho Igielne, świat ojca Mateusza oraz pospacerowaliśmy wąwozem Królowej Jadwigi. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Ujeździe, by obejrzeć ruiny XVII wiecznego zamku Krzyżtopór. Zabytek klasy międzynarodowej, miejsce pełne magii i tajemniczości. Potem czekała nas już droga do domu. Te pięć dni na długo pozostaną w naszej pamięci. Spędziliśmy na Lubelszczyźnie wiele niezapomnianych chwil. Zgodnie stwierdziliśmy, że chcielibyśmy tam jeszcze kiedyś wrócić.
Uczniowie z klas: 8a, 8b, 6b.