Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach.

  • Autor: Dorota
  • 2022-04-26 09:09:03
  • Szkoła podstawowa, Apele

22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Organizacja tego Dnia, który jest doskonałą okazja do promowania zachowań proekologicznych, wpisała się na stałe do kalendarza szkoły. W tym roku przyjęła jednak nieco inną formę. Organizatorki Święta: pani Aleksandra Kalkowska, Beata Nastały i Barbara Bach skupiły się na obchodach dotyczących naszej małej lokalnej ojczyzny -  Kaszubach.

Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach.

W dzień poprzedzający odbyły się warsztaty plastyczno-artystyczne pod kierunkiem pań: Sabiny Domaros, Ewy Mehring i Joanny Lewickiej. Uczniowie pod okiem instruktorek namalowali piękne wzory kaszubskie na deskach i na szkle. Dodatkowo uczyli się wykonywać kwiaty z papieru. Efekty ich pracy zachwycają i pokazują, z jaką niezwykłą starannością uczniowie podeszli do swojego zadania.

W piątek dla wszystkich klas IV-VIII odbył się apel, na którym uczniowie klas 7  przypomnieli nam, że Ziemia potrzebuje ochrony i opieki. Tego dnia każdy powinien pomyśleć, co może zrobić dla Ziemi i zaprzyjaźnić się z nią. Zebrani obejrzeć mogli także prezentację multimedialną o tematyce ekologicznej.

Kolejnym punktem była prezentacja regionalnych  potraw połączona z degustacją. Zaprezentowano smaki Ziemi kaszubskiej: min. smalec ze skwarkami, pulki,  placki ziemniaczane ze śmietaną, bigos, pieczoną kaczkę, racuchy drożdżowe, śledź po kaszubsku, zupę dziadowską czy z żółtej brukwi i wiele innych. Nie zabrakło także przetworów. Smakowite potrawy przygotowali rodzice uczniów i organizatorzy.
Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 0 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 1 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 2 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 3 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 4 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 5 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 6 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 7 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 8 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 9 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 10 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 11 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 12 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 13 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 14 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 15 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 16 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 17 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 18 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 19 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 20 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 21 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 22 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 23 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 24 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 25 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 26 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 27 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 28 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 29 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 30 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 31 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 32 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 33 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 34 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 35 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 36 Światowy Dzień Ziemi na Kaszubach. zdjecie 37