W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła realizuje Ogólnopolski Projekt Ligii Ochrony Przyrody „Mała retencja- więcej wody dla przyrody”. Przedsięwzięcie odbywa się dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Przedsięwzięcie odbywa się dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Do udziału w projekcie (wraz ze szkołami w Pucku, Olu, Gościcinie) zostaliśmy zaproszeniu przez koordynatora działań w szkole w Bolszewie panią Ilonę Szukieć. Głównym celem przedsięwzięcia jest podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego. W ramach projektu odbyły się zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem filmu edukacyjnego, broszur informacyjnych oraz komiksu o tematyce związanej z retencjonowaniem wody. W klasach trzecich lekcje przeprowadzały wychowawczynie: Magda Ladach i Jolanta Rudźko, w wybranych klasach IV-VIII pani Dorota Zadroga.
Uczniowie poznali zasady małej retencji jako sposobu przeciwdziałania suszom i okresowym powodziom w Polsce. Retencja to zdolność gromadzenia zasobów wodnych i przetrzymywania ich przez dłuższy czas w środowisku. W połowie lat 80 XX wieku rozpoczął się długotrwały okres suszy hydrologicznej, który skutkował znacznym spadkiem wód gruntowych. Okazuje się, że zasoby wodne Polski są niewiele większe niż Egiptu. Taki stan rzeczy wpływa niekorzystnie chociażby na lasy, co przejawia się wzrostem liczby pożarów, czy zagładą niektórych gatunków.