Bilet powrotny do biblioteki.

  • Autor: Dorota
  • 2021-05-05 14:10:14
  • Szkoła podstawowa, Konkursy

Czytelnicy z klas 2 i 3 biorą udział w akcji „Bilet powrotny do biblioteki”. To akcja, która ma zachęcić ich do aktywnego korzystania ze zbiorów biblioteki. Jest formą zabawy, zainicjowaną przez czasopismo „Biblioteka w szkole”.

Bilet powrotny do biblioteki.

W czasie pandemii koronawirusa dla wielu dzieci natłok obowiązków, zajęcia online, wiele godzin spędzanych przed monitorem – to wszystko nie sprzyja aktywności czytelniczej. Powrót dzieci do szkół to ważny moment, aby przypomnieć uczniom o bibliotece i wciągnąć ich na nowo w świat literatury. Warto wykorzystać fakt, że najmłodsi przesyceni są dostępem do komputerów – książka, promowana przez akcję czytelniczą, może stać się dla nich świetną odskocznią od cyfrowej rzeczywistości. Regularne wizyty dzieci, chcących skasować bilet w bibliotece, pozytywnie wpływają na funkcjonowanie i ponowną integrację całej społeczności szkolnej.

Instrukcja obsługi:

Na bilecie znajdują się ikonki, a na odwrocie legenda z wyjaśnieniem, jakie kategorie książek ilustrują.  Uczeń wraz z rodzicami przypomina sobie książki, które czytał z różnych kategorii.  Podczas wizyty w bibliotece podaje tytuł dla każdej kategorii (nauczyciel je zapisuje  i stempluje odpowiednie pola biletu). Dla nieskasowanych ikonek bibliotekarz poleca książki do wypożyczenia, które „kasuje się” po oddaniu.

Uwaga. Bilet działa też jak kupon rabatowy w sieciówkach. Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o książkę z danej kategorii. Po oddaniu „kasuje się” odpowiednią ikonkę.

Nauczyciel bibliotekarz skierował też list do rodziców o korzyściach płynących  z czytania.

Każdy z uczestników, który ukończy akcję, „skasuje bilet” otrzymuje dyplom  i nagrodę  - niespodziankę.