Wyjazd uczniów klas czwartych do Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku

  • Autor: Anna
  • 2017-11-03 12:21:43
  • Szkoła podstawowa,

Uczniowie wszystkich klas czwartych w dniu 17 października 2017 roku wyjechali do Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku na Koncert Edukacyjny „Kosmiczna filharmonia”.

Anna Bona i Natalia Walewska, autorki koncertu wyszły z założenia, że sztuka i muzyka mają zdecydowany wpływ na rozwój dziecka, a dodatkowo dzieci są wdzięcznym, ale i trudnym (wybrednym) odbiorcą. Dlatego postanowiły stworzyć program, który je zaciekawi na tyle, żeby chciały wracać na takie spotkania z muzyką poważną. Znalazły więc partnera dla swojego pomysłu, a mianowicie Polską Agencję Kosmiczną, a dokładnie Przemysława Rudzia z Departamentu Edukacji, który był konsultantem naukowym całego cyklu.

 

 

„Kosmiczna filharmonia” to „niekonwencjonalna formuła koncertu, zachwycające multimedialne pokazy, pasjonujące połączenie sztuki z nauką”, to połączenie wiedzy o kosmosie z edukacją muzyczną, skierowaną do dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Na czas koncertu sala Filharmonii Bałtyckiej zmieniła się w kosmiczne obserwatorium, w którym najmłodsi mogli zobaczyć i usłyszeć atrakcyjne widowisko muzyczne z wykorzystaniem nowych technologii i materiałów filmowych. Całość prowadził aktor, Bogdan Smagacki, przebrany za Jana Heweliusza. Ten gdański astronom pochwalił się dzieciom, że podczas rutynowych obserwacji zupełnie niespodziewanie odkrył Planetę Muzyki. Okazało się, że żyją na niej najsłynniejsi kompozytorzy we Wszechświecie, m.in.: J.S. Bach, A. Vivaldi., L. Boccherini, czy G.F Haendel.

Podczas koncertu uczniowie reagowali bardzo żywiołowo, były owacje na stojąco, okrzyki „wow”. Kosmiczny występ bardzo się podobał.