GRA TERENOWA- rozegrana w ramach obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej

  • Autor: Anna
  • 2019-10-21 09:17:29
  • Szkoła podstawowa, Konkursy

W piątek 04 października 2019r. na terenie Gminy Gniewino gościło 9 reprezentacji szkół podstawowych, które stanęły do rywalizacji w grze terenowej. Celem gry było zdobycie jak największej liczby punktów na poszczególnych stanowiskach. W rywalizacji sportowo- historycznej wzięły udział następujące drużyny: Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Gniewina, Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Kostkowa, Szkoły Podstawowej nr 5 z Redy, Szkoły Podstawowej z Żarnowca, Szkoły Podstawowej z Krokowej, Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego z Kniewa, Szkoły Podstawowej z Zespołu Kształcenia i Wychowania z Rozłazina, Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Łęczyc oraz Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Choczewa.

 

 

Gra rozpoczęła się o godz. 9.00 startem sprzed szkoły w Gniewinie, a zakończyła w Muzeum Przedmiotów Historycznych i Zapomnianych w Bychowie. Celem gry było przypomnienie uczniom tragicznych losów Polaków i Kaszubów w momencie wybuchu II wojny światowej oraz eksterminacji ludności Pomorza przeprowadzonej przez niemieckiego okupanta w Lasach Piaśnickich. Taką formą edukacji główni organizatorzy ( Izba- Fundacja Rozwoju Wsi oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny w Gniewinie) chcieli zintegrować młodzież z różnych szkół, przypomnieć bogatą przeszłość historyczną powiatu i gminy, przypomnieć ważne postacie związane z regionem, umacniać postawy patriotyczne wśród uczniów, pielęgnować tradycje narodowe, rozwijać lokalny patriotyzm oraz zaprezentować przyrodnicze walory turystyczne Gminy Gniewino.

Gra została zorganizowana przez Izbę-Fundację Rozwoju Wsi w Bychowie oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny w Gniewinie pod patronatem Wójta Gminy Gniewino oraz Muzeum Piaśnickiego, Muzeum Ziemi Puckiej, Nadleśnictwa Wejherowa, Leśnictwa Sobieńczyce, Stowarzyszenia Militarni Gniewino oraz Fundacji Imienia Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka. Wszystkie w/w instytucje i stowarzyszenia ufundowały dla zwycięskich drużyn i uczestników nagrody- m.in.: książki i komiksy historyczne ufundowało Muzeum Piaśnickie i Muzeum Ziemi Puckiej oraz Stowarzyszenie Militarni Gniewino, bilety wstępu do Zagrody Gburskiej i Rybackiej- Skansen w Nadolu, przejazdy czołgiem na pikniku militarnym, koszulki i gadżety z logo Gminy Gniewino oraz Nadleśnictwem Wejherowo. Na wszystkich uczestników czekały również nagrody i poczęstunek przygotowany przez Izbę- Fundację Rozwoju Wsi.

 

Ostatecznie, po zaciętej rywalizacji wyniki uplasowały się następująco:

 

I miejsce- drużyna Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Gniewina;

II miejsce ex aequo- drużyna Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Kostkowa i drużyna ze Szkoły Podstawowej z Żarnowca

III miejsce- drużyna Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Choczewa.