"Historia zatoczyła koło”

• 2019-06-03 08:06:15
  • Szkoła podstawowa, Aktualności

W Samorządowym Zespole Szkół w Gniewinie zakończył się program historyczny mający przybliżyć uczniom tematykę związaną z II wojną światową. Przez cały II semestr najlepsi uczniowie-historycy z klas 6 i 7 szkoły podstawowej pogłębiali swoją wiedzę historyczną odwiedzając miejsca związane z wybuchem i przebiegiem działań wojennych. 12 marca, w rocznicę utworzenia muzeum na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthof, wzięli udział w uroczystej 57 sesji tego Muzeum. W uroczystości uczestniczyli Przyjaciele Muzeum: przedstawiciele władz samorządowych, parlamentu, środowiska nauczycielskie oraz muzealne, uczniowie, przewodnicy i wolontariusze- m.in. sołtys Rybna p. Andrzej Miedziak wraz z delegacją mieszkańców.

Kolejnymi etapami programu było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej, uroczystości na cmentarzu w Rybnie- gdzie pochowane są ofiary ,,Marszu Śmierci” z obozu koncentracyjnego Stutthof oraz poznanie historii Westerplatte wraz z historią wojennego zniszczenia miasta Gdańska. Serdecznie dziękujemy za wsparcie, opiekę i służenie pomocą p. Tadeuszowi Pietrzykowskiemu- przewodnikowi po miejscach związanych z w/w historią. Opiekunami programu byli nauczyciele historii: p. Ewa Jankowska i p. Łukasz Krefta.