Kolorowymi schodami do biblioteki szkolnej.

  • Autor: Dorota
  • 2018-12-20 12:45:30
  • Szkoła podstawowa,

Na schodach wiodących do biblioteki szkolnej w Gniewinie pojawiły się kolorowe napisy zawierające autorów i tytuły wybranych książek.

Kolorowe stopnie  kierują bezpośrednio czytelników do biblioteki szkolnej, gdzie czeka na nich między innymi 700 nowości zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa za kwotę 15 000 zł. Są to bajeczki i wierszyki dla najmłodszych, książki młodzieżowe (w tym fantastyka, przygoda, powieści obyczajowe) a także lektury i pozycje popularnonaukowe z różnych dziedzin, Wiele pozycji zakupiono zgodnie z życzeniami uczniów, które wybierali podczas plebiscytu przebojów książkowych i na które czekali z niecierpliwością.

Książkowe drzewko

Kolejną z inicjatyw, którą przygotowano w ramach NPRCz jest niezwykła choinka zbudowana z książek, która stanęła w szkolnej bibliotece. W zielony papier z 60 cytatami o książce i  czytaniu obłożono prawie 300 książek. Choinka powstała dzięki zaangażowaniu nauczyciela bibliotekarza i uczniów. Sama „budowa” zajęła kilka godzin a przygotowania dużo więcej. Książkowe drzewko oddaje klimat biblioteki, dzięki niej zapanował niezwykły nastrój. Zaprasza uczniów do jego obejrzenia, a przy okazji do „wypożyczenia” sobie prezentu na Święta. Liczymy, że to niecodzienna konstrukcja stanie się zachętą do lektury i wzrostu aktywności czytelniczej w szkole.

Na uwagę zasługuje fakt, że wielu uczniów traktuje bibliotekę jako miejsce spędzania wolnego czasu,  często dyskutując na temat przeczytanych książek i zachęcając innych do sięgania po ciekawe pozycje. Najbardziej wyczekiwane tytuły cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Rośnie świadomość korzyści płynących z czytania. Biblioteka tętni życiem i po raz pierwszy znajduje się w niej tak duży wybór nowości czytelniczych spełniający oczekiwania młodego czytelnika.