Turniej warcabowy.

• 2018-06-28 18:26:40

„ II Wiosenny Turniej Warcabowy w Gniewinie  - rekreacyjnie i sportowo czas radośnie płynie”.

Relacja z realizacji  projektu zadania publicznego Starostwa Powiatowego w Wejherowie  w dniach 08-09 czerwca 2018 roku.

Po roku doskonalenia umiejętności  w sporcie warcabowym - 08 czerwca 2018 roku odbył się „II Wiosenny Turniej Warcabowy w Gniewinie – rekreacyjnie i sportowo czas radośnie płynie”. Gościliśmy uczniów i opiekunów z kilku szkół z powiatu wejherowskiego, puckiego oraz tczewskiego, w których prowadzone są zajęcia warcabowe, tj. z ZPS w Tczewie, SOSW w Pelplinie, Zespołu Szkół w Starzynie, Szkoły Podstawowej w Wierzchucinie, Szkoły Podstawowej w Żarnowcu i SZS w Gniewinie.

Turniej cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów, rodziców i opiekunów. Do głównych celów imprezy należały: integracja wszystkich uczniów, rywalizacja sportowa, popularyzacja sportu warcabowego.

W turnieju  zawodnicy z kilku powiatów rywalizowali w kategorii drużynowej oraz indywidualnej. Zawody prowadzone były przez profesjonalny zespół sędziowski, którego przewodniczącym był sędzia Krzysztof Fabich oraz sędzia pomocniczy Jan Świrbutowicz. Sędziowie-trenerzy właśnie dopiero co wrócili  z Mistrzostw Europy Osób Niepełnosprawnych – a ich uczniowie zdobyli złoty medal, rywalizując między 67 zawodnikami z 8 krajów europejskich.

W naszej szkole 08 czerwca  2018 roku uczniowie z kilku powiatów mieli możliwość  sprawdzić się w sporcie warcabowym o różnym stopniu zaawansowania.  Uczniowie z SZS w Gniewinie  w kategorii szkoły  gimnazjalne zajęli II miejsce (K.Sałahub, M.Okoń, M.Ciemny), natomiast w kategorii indywidualnej – szkoły podstawowe uczeń O.Nastały uzyskał  I miejsce. Najlepsi gracze otrzymali zwycięskie  puchary, wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe oraz medale okolicznościowe uczestnictwa w imprezie. Również wszyscy uczestnicy „ II Wiosennego Turnieju Warcabowego w Gniewinie- rekreacyjnie i sportowo czas radośnie płynie” otrzymali pamiątkowe  koszulki z imprezy. Uczestnikom życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy za grę fair-play, sportową rywalizację, atmosferę świetnej zabawy. W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom i sponsorom – fundującym organizację turnieju, nagród i wszystkich atrakcji.

Naszymi partnerami sponsorami w tym roku byli: „Olimpiady Specjalne Polska Oddział Regionalny Pomorskie, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, PGE Energia Odnawialna  S.A., Robyg Art. Of Building,  Wakat DK. Dzięki naszym sponsorom – żaden uczestnik nie wyjechał do domu bez nagrody – choćby za uczestnictwo.

Mamy nadzieję, że tegoroczny „ II Wiosenny Turniej Warcabowy w Gniewinie”  stanie się zachętą dla pozostałych uczniów do zgłębienia tajników gry w warcaby.  Sport ten sprzyja niewątpliwie wszechstronnemu rozwojowi, uczy logicznego myślenia, przewidywania, sportowego współzawodnictwa, refleksu i cierpliwości. Turniejowe warcabowe zmagania -  to nie tylko  rywalizacja  i chęć zdobycia miejsca na podium, ale przede wszystkim wspaniała  okazja do spotkania i wymiany doświadczeń. Umiejętność gry w warcaby ma wpływ na osiągnięcia edukacyjne i rozwój ogólny dzieci. Rozwija inteligencję, a w szczególności myślenie logiczno-matematyczne i przestrzenne.

Późnym popołudniem uczniowie – uczestnicy turnieju wraz z opiekunami udali się  pod wieżę widokową, gdzie było zorganizowane wspólne ognisko integracyjne wraz z zabawami i konkurencjami sportowymi. Następnego dnia 09 czerwca w ramach projektu „II Wiosenny Turniej Warcabowy w Gniewinie rekreacyjnie i sportowo czas radośnie płynie”. – uczniowie i ich opiekunowie (60 uczestników) brało udział w integracyjno-poznawczej  wycieczce do Łeby.  Atrakcjami wycieczki był m.in. rejs statkiem po jeziorze Łebsko, zwiedzanie Wyrzutni Rakiet z przewodnikiem. Uczniowie mieli wtedy okazję realizować potrzebę poznawania wielozmysłowego świata,  współpracy i współzawodnictwa. Nawiązały się nowe przyjaźnie między rodzinami, zawodnikami,  a uczniowie doskonalili sprawność fizyczną i  mieli okazję podziwiać  piękno nadmorskich krajobrazów, w szczególności natury Słowińskiego Parku Narodowego.

Projekt stanowił zachętę do dalszych treningów, rekreacji  i  turystyki, poznawania walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych nadmorskich rejonów Polski.

Wszystkim zawodnikom i opiekunom gratulujemy i dziękujemy za obecność. Serdecznie dziękuję za okazaną pomoc wszystkim  wspomagającym  tegoroczną  organizację „ II Wiosennego Turnieju Warcabowego  w Gniewinie” - a w szczególności Paniom: J. Kłusak, G. Niedbała,, A. Maciejewskiej, M. Majer, M. Wirskiej, O. Calik.

Przewodnicząca „Gniewilandia” przy SZS w Gniewinie Olimpiady Specjalne Polska Oddział Regionalny Pomorskie Ewa Miezianko-Pieper