Warsztaty z Elwirą Lelental. O dopalaczach i narkotykach.

  • Autor: Dorota
  • 2018-05-28 09:52:22
  • Gimnazjum,

24 maja uczniowie naszego gimnazjum oraz klas siódmych uczestniczyli w prelekcji „Dopalacze mogą Cię wypalić! Wpływ narkotyków i dopalaczy na życie i zdrowie człowieka”. Spotkanie profilaktyczne przeprowadziła pani Elwira Lelental, prezes Fundacji "Nowe Życie", emerytowany nadkomisarz i kierownik sekcji ds. zwalczania przestępczości narkotykowej Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Podczas 5-godzinnych warsztatów Pani nadkomisarz przedstawiła historię wprowadzenia narkotyków w Polsce, ich rodzaje, także dopalaczy, działanie, skład. Powiedziała, co to jest głębokie uzależnienie, dawka, jak oszukują dilerzy (w dawce często jest szkło, strychnina (trutka dla myszy). Prowadząca omówiła wpływ narkotyków na organy wewnętrzne, jak rozpoznać osoby po spożyciu narkotyków, jak uzależniają przykładowe narkotyki, ile czasu trwa uzależnienie, jak długo organizm funkcjonuje po uzależnieniu.

Przedstawiła historie narkomanów, które na słuchaczach wywoływały największe wrażenie. M.in.: „Para młodych ludzi, po 18 lat, z głodu narkotycznego zostali dilerami, cały towar zażyli sami i nie mieli pieniędzy dla mafii. Najpierw zostali pobici, a po czterech dniach, kiedy nie oddawali długu dostali zamordowani strzałem w głowę. Ich ciała znaleziono w lesie, rodzice nic nie wiedzieli. to byli wzorowi uczniowie”.

Kolejna historia Leszka, przyjaciela p. Elwiry z ławki szkolnej w liceum. Był narkomanem, 15 razy na odwyku. Zmarł po przedawkowaniu. Nagrano z nim wywiad, aby przestrzec młodych ludzi przed narkotykami. Na zakończenie powiedział: „Dla chwil złudy dałem się okraść z całego swojego życia”.

Celem spotkania było sprowokowanie uczniów do refleksji nad przyczynami sięgania po środki psychoaktywne. Młodzież z wielką uwagą wysłuchała prelekcji. Dziękujemy pani Elwirze Lelental za podzielenie się swoim doświadczeniem z pracy z przestępczością narkotykową, entuzjazm i pasję.