36 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

• 2017-12-21 14:34:50
  • Szkoła podstawowa, Uroczystości

13 grudnia 2017r. w Samorządowym Zespole Szkół w Gniewinie odbył się uroczysty apel upamiętniający 36-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – był to stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku,  a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.

36 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Stan wojenny wprowadzono na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku,  na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy, faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych. Został poparty przez Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku.

Część artystyczną wraz z p. Ewą Jankowską, p.Łukaszem Kreftą i p. Sławomirem Kłosowskim przygotowała i przedstawiła młodzież z klasy 7 a  i 7 b wspomagana przez Wikotrię Patelczyk z klasy III b gim i Jakuba Hallmann z klasy III a gim. Uczniowie przypomnieli przyczyny wprowadzenia stanu wojennego, osoby internowane, strajki i demonstracje oraz skutki wydarzenia.

Po uroczystym apelu delegacja uczniów z Samorządowego Zespołu Szkół w Gniewinie wraz z p. dyrektorem Jackiem Bagneckim oraz p. wicedyrektor Lucyną Pałubicką złożyła  kwiaty pod tablicą upamiętniającą osoby internowane w Strzebielinku.