„Jak nie czytam jak czytam”

• 2017-06-20 12:14:49

Rekord w czytaniu

Uczniowie wzięli udział w akcji „Jak nie czytam jak czytam”, podczas której bity był rekord w czytaniu w jednym momencie.

1 czerwca o godzinie 10.00 163 uczniów przyłączyło się ogólnopolskiej akcji propagującej czytelnictwo. Dzieci wespół z nauczycielami zabrali z domu ulubione baśnie, powieści, mangi, książki popularnonaukowe, komiksy itd. i czytali w ciszy to, na co mieli ochotę.

„Jak nie czytam jak czytam” to inicjatywa, której organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Podstawową formą uczestnictwa w akcji jest zebranie uczniów oraz innych zainteresowanych osób w wybranym miejscu z książkami, wspólne czytanie, zrobienie zdjęcia oddającego frekwencję i wypełnienie formularza, będącego sprawozdaniem.

Celem akcji jest – według pomysłodawców – chęć zwrócenia uwagi na to, iż odnotowany przez Bibliotekę Narodową systematyczny spadek czytelnictwa dotyczy ludzi dorosłych, a nie dzieci i młodzieży; promocja czytelnictwa wśród młodzieży, uświadomienie nieczytającym, iż czytanie jest powszechne wśród ich rówieśników.

10 czerwca 2016 r. 432 tys. 608 uczniów ustanowiło rekord w masowym czytaniu w jednym momencie. Dzięki zaangażowaniu ponad 2000 bibliotek z całej Polski, prawie pół miliona uczniów czytało w jednym momencie: w szkołach, na rynkach miast, w centrach handlowych, a nawet na Giewoncie.

1 czerwca ustanowiliśmy szkolny rekord w masowym czytaniu książek. Akcja spotkała się z ogromnym entuzjazmem i pokazała, że dzieci i młodzież chcą czytać. Potwierdzają to wypowiedzi uczniów i pytania:  „Kiedy znowu odbędzie się wspólne czytanie” i …” Dlaczego to już koniec?”

Dziękujemy za udział. Zapraszamy na kolejną edycję.

Więcej na https://czytamy.org/