Wieżowisko 2017

  • Autor: Anna
  • 2017-05-25 12:21:57
  • Gimnazjum,

20 maja późnym wieczorem zakończył się IX Otwarty Amatorski Turniej Teatralno-Kabaretowy "Wieżowisko"

IX Otwarty Amatorski Turniej Teatralno-Kabaretowy „Wieżowisko” rozpoczął się w tym roku we czwartek 18 maja o godzinie 15.00. Otwarcia dokonał sekretarz gminy Pan Mikołaj Orzeł. Jako że pierwszy dzień poświęcony był „teatrowi jednego aktora”, jury pod przewodnictwem Pani Urszuli Kowalskiej oceniało monodramy, spektakle odgrywane przez jednego aktora trwające do 30 minut, grane przez aktorów dorosłych.

 

 

Jury doceniło grę Agaty Wickiej grającej „Udręki młodej aktorki” oraz Mariusza Królikowskiego (Teatr pod Wieżą) i jego przejmujący dramat zatytułowany „Jak zjadłem psa”. Na drugim miejscu ex aequo został uplasowany dramat „Dzień świra” zaprezentowany przez Krzysztofa Niedzielę oraz dramat „Poza rzeczywistością” przedstawiony przez Kubę Mielewczyka z Pucka. Na trzecie miejsce w ocenie Jury zasłużyła Julia Stężewska reprezentująca „Teatr On” z WCK Wejherowo za przedstawienie „Rany boskie”.

Drugi dzień turnieju rozpoczął występ grupy „Naniby” (wyróżnienie), która przyjechała do nas z sąsiedniej gminy Krokowa ze spektaklem „Robale” przedstawiającym dwa światy: dziecięcy i świat tytułowych robali wg scenariusza i reżyserii pani Jolanty Jeka-Roeske. Mieliśmy też okazję podziwiać dobrze zagrany spektakl dziecięcy zatytułowany „Niecodzienna opowieść o życiu i jego sensie” przez grupę „Koniczynka” (I miejsce) ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Redzie, gdzie znakomita gra aktorska Kingi Ciesielskiej (rola Gęsi) ujęła niejednego widza, osobno nagrodzona za indywidualną kreację aktorską, dodam – uczennicy V klasy szkoły podstawowej.

Były spektakle grane przez młodzież gimnazjalną, np. „Oblicza przyjaźni odc. 247” zagrane przez „Wściekłe Pandy” (I miejsce), pokazujące skomplikowane relacje młodzieży gimnazjalnej. Poważnie problemy ludzi młodych potraktowała też grupa „Maska” z Zespołu Szkół w Darżlubiu spektaklem zatytułowanym „Pozwól mi odejść” (II miejsce). Sztuka „profilaktyczna”, jak stwierdziła Pani Natalia Majkowska-Barbachowska: „tak naprawdę, musimy robić takie sztuki, ponieważ mamy problemy z uzależnieniami, samobójstwami... gdzie młodzież powinna radzić sobie z problemami nie tylko od alkoholu, narkotyków, ale utraty kogoś bliskiego.” Sztuka jest połączeniem pantomimy z nowoczesną muzyką młodzieżową.

 O podobnych problemach mówił spektakl zatytułowany „Nie tylko pętla” grupy „Z czwórki rodem” (wyróżnienie). Natomiast młodzież z Choczewa, grupa „Eksperyment”, poważnie potraktowała historię najnowszą i pokazała niezwykle przejmujący spektakl „Inka” (III miejsce).

Młodzież reprezentująca X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, przyjechała do Gniewina ze spektaklem Katarzyny Woźniak zatytułowanym „Uroczystości weselne„ (wyróżnienie).  Przedstawienie o charakterze komediowym i z elementami spektaklu kostiumowego.

Osobną kategorią przedstawienia był spektakl „Pytanie równa się odpowiedź” na podstawie tekstu Woody Alena, który zaprezentowała grupa „Wieko od trumny” (wyróżnienie).  Grupą kieruje Kuba Mielewczyk (Puck), dzień wcześniej występujący w monodramie „Poza rzeczywistością”. Ten trzyosobowy spektakl jest połączeniem sytuacji absurdalnych z sytuacjami które jak twierdzi reżyser „mają w nas wzbudzić pewne refleksje.” Warto tutaj wspomnieć o nowych adeptach tego teatru, którzy przyjęli miano „Trumniaków” i pokazali się jak najlepiej, zdobywając przedstawieniem „Brzemię” II miejsce w kategorii teatr młodzieżowy.

Wyróżniającą się kategorią były dwa spektakle na koniec dnia, odgrywane przez reprezentantów Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Pierwszy z nich to grupa teatralna „Srebrna nitka” z Wejherowa (wyróżnienie), z dużą dozą humoru traktująca rzeczywistość widzianą oczami ludzi dorosłych, spektakl pt. „Od przedszkola do seniora”, pod kierunkiem Pani Kingi Krajkowskiej, był jednym z zabawniejszych spektakli dzisiejszego dnia. Drugim przedstawieniem, równie wesołym i zbierającym wiele braw był spektakl pt. „Cafe Luna” autorstwa Anny Budzyńskiej (wyróżnienie), który wyreżyserowała pani Bogumiła Hirt - Niedziela.

Trzeci dzień festiwalu rozpoczęła grupa „Walizeczka” która wybrała się w podróż ze Starego Pola do Gniewina (II miejsce). A tak poważnie „przedstawienie mówi o podróży przez życie, że każdy jest kowalem swojego losu. Każdy ma decydować sam o tym co robi i nie powinien ulegać temu co mówią inni. Bo nasze życie ma być zbudowane na naszych doświadczeniach, na tym czego pragniemy i co dla nas jest odpowiednie, aby kroczyć swoją drogą.” Tak spektakl przedstawia Natalia Gajor, autorka scenariusza i opiekunka grupy.

Po zatrzymaniu się w Gniewinie, obejrzeliśmy ciekawą „Bajkę o sennej nutce” , zaprezentowaną przez grupę teatralną „Bambo” ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi (Grand Prix Festiwalu). Spektakl przygotowany z dużą starannością (czystość sceniczna) i ciekawymi pomysłami scenicznymi np. fortepian z aktorów. Później widzowie mogli obejrzeć sztukę teatru „W rozproszeniu” który przyjechał z Rumi, z tamtejszego liceum ogólnokształcącego. Spektakl „Teraz już ona otoczona murem” przybierał formę znaną jako performance z trudną do odgadnięcia fabułą sztuki. Pan Tomasz Jurkiewicz (opiekun grupy) uważa, że spektakl poruszał problem odrzucenia i osaczenia. Następnie mogliśmy podziwiać niecodzienne przedstawienie wg scenariusza Bogusława Schaeffera „Kabaretu Leśni Skauci” z Leśnic zatytułowanym „Babę zesłał Bóg, czyli...” Sztukę graną przez trzy pełne ekspresji młode aktorki. Chwilami gra przenosiła się na widownię.

Z tematem II wojny światowej zmierzyła się grupa parafialna z Bolszewa w „Dniu Gniewu” (II miejsce), wg scenariusza Romana Brandstaettera. Widzowie tegorocznego festiwalu zapoznali się również z twórczością Sławomira Mrożka po przez sztukę pt. „Wdowy” (wyróżnienie), graną przez Amatorski Teatr Groteska z Darżlubia. Na koniec festiwalu wystąpiła grupa „3 Arts” pod kierownictwem Romana Włodkowskiego, autora scenariusza zatytułowanego „Zamysł pana P” (I Miejsce). W odpowiedzi na nader oczywiste nawiązania, autor stwierdził, iż „miał to być przekaz uniwersalny…że „mogła to być każda instytucja polityczna, korporacja, organizacja, która działa na takich samych zasadach, gdzie występuje hierarchia, uzależnienie i budowanie pewnych relacji, gdzie nikt do końca nie wie, kto jest kim i co chce osiągnąć.”

Podczas festiwalu miały miejsce dwa gościnne występy. W pierwszym dniu odbył się występ tancerzy ze szkoły tańca „Dora Dance” z Gościcina, która szkoli też młodzież z Gniewina. Natomiast w dniu ostatnim gościnnie wystąpił u nas Pan Czesław Jakubiec.

Grand Prix IX Otwartego Turnieju Teatralno-Kabaretowym „Wieżowisko” w Gniewinie zdobyła grupa teatralna „BAMBO” reprezentująca Szkołę Podstawową nr 10 w Rumii, pod kierunkiem Pani Anny Bronowickiej, która przedstawiła „Bajkę o sennej nutce.

Gratulacje!

 

 

 

 

 

 

 

Osobne podziękowania kierujemy w stronę Wolontariuszy festiwalu, bez których przebieg i organizacja nie byłyby tak sprawne

(źródło:dobremiejsce.gniewino.pl)

Relację z Wieżowiska możemy także obejrzeć w Twojej Telewizji Morskiej:

 

http://www.telewizjattm.pl/dzien/2017-05-22/42679-swieto-teatru-w-gniewinie.html?play=on

 

oraz usłyszeć w Radio Kaszëbë

 

 

http://radiokaszebe.pl/rekordowa-liczba-grup-teatralnych-na-wiezowisku/